loader image

Најављена седма редовна седница Скупштине града Суботице

Најављена седма редовна седница Скупштине града Суботице

Председник Скупштине града Суботице, Даниел Ђивановић (Gyivánovity Dániel), данас је на прес-конференцији у Медија-центру у Градској кући најавио тачке које ће се наћи пред одборницима на 7. редовној седници суботичког локалног парламента која је сазвана за четвртак, 6. фебруар 2025. године, у 9.00 часова, у Великој већници Градске куће. Ђивановић је казао како ће се на дневном реду сутрашњег скупштинског заседања укупно разматрати 34 тачке и да је прва тачка дневног реда доношење Одлуке о доношењу Плана генералне регулације за насеље Горњи Таванкут.

„Доношењем овог плана постиже се рационалније коришћење грађевинског земљишта ради очувања пољопривредног земљишта, као главног ресурса овог подручја. Планом је дата могућност и за унапређење сеоског туризма, ради могућности улагања у овај вид привреде, а направљене су и корекције у циљу побољшања саобраćајне мреже насеља“, казао је Ђивановић.

Додао је да ће се одлучивати и о доношењу Одлуке о ангажовању ревизора за обављање екстерне ревизије Консолидованог завршног рачуна Града Суботице за 2024. годину.

„Према Закону о буџетском систему, завршни рачун буџета локалне власти подлеже екстерној ревизији коју врши Државна ревизорска институција, а изузетно, екстерну ревизију буџета локалних власти може – уз сагласност Државне ревизорске институције на основу одлуке скупштине локалне власти – да обави и лице које испуњава услове за обављање послова ревизије финансијских извештаја прописане законом. Предлогом ове одлуке, овлашћује се градоначелник да ангажује ревизора са одговарајућим квалификацијама за обављање екстерне ревизије“, навео је Ђивановић.

Одборници ће, како је рекао, одлучивати и о доношењу Одлуке о оснивању Туристичке организације града Суботице.

„Туристичка организације је уписана у Судски регистар 2010. године. Од оснивања је усвојено већ шест измена оснивачког акта, последња 2. децембра 2021. године. Како је дошло до одређених промена у протеклом периоду у прописима из области туризма, да би се створили услови за лакше тумачење и прегледност у раду, извршено је терминолошко усклађивање Одлуке са прописима из области туризма. Доношењем ове одлуке створиће се услови за усклађивање и доношење новог Статута Туристичке организације града Суботице“, рекао је Даниел Ђивановић.

Навео је да ће се донети и две одлуке о спровођењу јавног конкурса за избор директора ЈКП „Паркинг“ и ЈП за управљање путевима, урбанистичко планирање и становање.

„Према Закону о јавним предузећима, поступак за именовање директора покреће се шест месеци пре истека периода на који је директор именован, и то сада креће“, казао је Ђивановић.

Истакао је да ће се пред одборницима Скупштине града наћи и предлог Решења о давању сагласности на коначни нацрт Уговора о јавно-приватном партнерству са елементима концесије за поверавање обављања комуналне делатности јавног градског и приградског превоза путника на територији града Суботице.

„Одлуком Скупштине града Суботице од 1. фебруара 2024. године покренут је поступак одређивања модела финансирања у циљу реализације пројекта јавно-приватног партнерства ради обављања комуналне делатности градског и приградског превоза путника на територији Града Суботице. Градско веће Града Суботице именовало је Стручни тим за припрему и спровођење пројекта јавно-приватног партнерства који је имао задатак да након доношења одлуке о усвајању предлога Концесионог акта, пружи стручну помоћ приликом спровођења поступка за одабир приватног партнера и да након доношења одлуке о избору приватног партнера изради коначни нацрт уговора на који се прибавља сагласност Скупштине града Суботице и који може бити потписан од стране градоначелника само по добијању сагласности Скупштине“, рекао је Ђивановић.

Дакле овде се, додао је, говори о „Суботица-трансу“.

„Што се тиче тог предузећа, нагласио бих да је у претходном мандату тадашњи председник Скупштине града Суботице, др Балинт Пастор, инсистирао о увођењу и одржавању линије ’Суботица-транса’ између Града Суботице и наших суседних општина, попут, рецимо, Општине Кањижа са селима Ором, Хоргош, или са самом Кањижом. Већ сада могу да изјавим да смо, након преговора и договора, добили обећање да се ове линије неће укидати и да ће остати све како је било и до сада, тако да грађани не треба да брину“, подвукао је Ђивановић.

Према његовим речима, овде се повлачи паралела између укидања линије између Суботице и Сегедина, из септембра 2024. године.

„Та одлука је донета у оквирима ’Суботица-транса’ и нема везе са неким потенцијалним одлукама. Аутобуска линија је укинута зато што је кренуо воз између Суботице и Сегедина и тај воз у потпуности сада може да задовољи све потребе грађана и једноставно нема потребе за аутобуском линијом, Дакле, оно је рационална одлука, а ове линије ће, по обећању партнера, да остану и у будућности. Наравно, уз јасан мониторинг са наше стране, како то не би остало само на нивоу обећања“, нагласио је Даниел Ђивановић.

Навео је да ће Скупштина разматрати и доношење Решења о давању сагласности на Одлуку о изменама Статута Јавног комуналног предузећа „Суботицагас“ Суботица, да ће се донети и решења о давању сагласности на програме пословања свих предузећа – ЈКП (9), ЈП (3) и ДОО (2), као и годинама уназад, на почетку године, како би исти могли несметано да раде и пружају услуге грађанима.

„Законом о јавним предузећима прописано да се за сваку календарску годину доноси програм пословања, и да се исти сматра донетим када на њега сагласност да надлежни орган, тј. Скупштина града. Надзорни одбори јавних предузећа, односно скупштине друштва су на својим седницама усвојили програме и упутили Скупштини града на давање сагласности“, појаснио је Ђивановић.

Када је реч о ЈКП „Чистоћа и зеленило“, додао је, планиране субвенције из буџета града за 2025. годину су набавка возила и радних машина и изградња приступног пута и манипулативног платоа на депоу у Антуна Бранка Шимића, бр. 4.

„У случају ЈКП ’Димничар’ планира се набавка ради адаптације и уређење другог дела крова на пословној згради, услед дотрајалости и старости исте. Услед лошег стања фасаде у дворишном делу пословног објекта, планира се уређење исте“, казао је Ђивановић.

Кад је реч о ЈП за управљање путевима, урбанистичко планирање и становање, навео је да су циљеви и планиране активности, између осталог, одржавање и рехабилитација саобраćајница, планске поправке саобраćајница, санација атарских путева, уређивање грађевинског земљишта, израда студије бициклистичког саобраћаја, техничка документација за постављање пешачког семафора у Бачком Душанову, као и за постављање јавне расвете, постављање монтажно-демонтажних клизалишта и одржавање спортских терена. Ово предузеће, како је рекао, у 2025. години не планира коришćење субвенција из буџета града.

Што се тиче ЈП „Палић Лудаш“ субвенције ће, казао је, бити из буџета Републике Србије у износу од 9,5 милиона динара, буџета АПВ (4,2 милиона динара) и буџета Града Суботице (20,22 милиона динара).

„Када је реч о ЈКП ’Паркинг’, ово предузеће је Програмом пословања за 2024. годину проширило постојеćе капацитете паркиралишта, те се са дотадашњих 2.800 број паркинг места повеćао на 2.977, што је, наравно, допринело бољем одржавању комуналног реда у граду, омогућујући грађанима лакше паркирање. Предузеће Програмом пословања за 2025. годину такође није предвидело субвенције“, рекао је Ђивановић.

ЈКП „Погребно“, навео је, планира инвестицију изградње осаријума на Бајском гробљу. Тај циљ, како је казао, није остварен у 2024. години, већ се реализација планира тек у 2026. години, из разлога осигурања ликвидности предузећа.

„Што се тиче ЈКП ’Стадион’, капиталне субвенције за ову годину су пројекат – улагање у Халу спортова, где ја планиран износ од 3,5 милиона динара, и пројекат – улагање у Отворени базен, где су планирана средства у висини од 6,5 милиона динара. За 2025. годину планирана су сопствена средства у износу од 34.870.000 динара, што је за 20,28 одсто више од прошле године“, казао је Ђивановић.

Када се говори о ЈКП „Суботицагас“, навео је да се пословни приходи и расходи планирају да буду већи за девет одсто у односу на 2024. годину.

„Предузеćе планира да у 2025. години изгради 400 прикључака. Предузеће Програмом пословања за 2025. годину није предвидело субвенције Града“, нагласио је Ђивановић.

Што се тиче ЈКП „Суботичка топлана“, пословни приходи се планирају да буду већи за 13 одсто у односу на прошлу годину, а расходи за 10 одсто, казао је он и додао да Одлуком буџета Града Суботице за 2025. годину нису планирана средства у виду субвенција за ЈКП „Суботичка топлана“.

Навео је да је у плану за 2025. годину за ЈКП „Суботичке пијаце“ предвиђен износ од 14,25 милиона динара субвенције од града Суботице за трошкове одржавања чистоће на пијацама и одржавање безбедности на пијацама, као и да за ЈКП „Водовод и канализација“ укупан износ планираних капиталних и текуćих субвенција из буџета Града Суботице за 2025. годину износи 114.141.000,00 динара.
„У оквиру одобрених апропријација из буџета Града Суботице планирана су следећа средства у 2025. години: Водоводна мрежа МЗ ’Зорка’, у дужини од 1,7 км; Водоводна мрежа у делу МЗ ’Макова седмица’, у дужини 1,1 км; Измештање водоводне мреже Нови Жедник; Изградња водоводне мреже Индустријска зона у ’Малом Бајмоку’ I и II фаза, и одржавање чистоће на површинама јавне намене“, навео је Ђивановић.

Када је реч о предузећу ДОО „Парк Палић“, казао је, укупно планиране субвенције за 2025. годину износе 91.950.000,00 динара, а капитални пројекти овог предузећа су: изградња паркинг простора са расветом на северној обали Крвавог језера – 70 паркинг места за путничка возила и шест паркинг места за аутобусе.

„Што се тиче д.о.о. ’Регионална депонија’, овим програмом пословања Друштво планира стицање прихода по основу планираних субвенција, одобрених апропријација на основу Одлуке о буџету Града Суботице за 2025. годину у износу од 101 милион динара“, истакао је Ђивановић.

Пред одборницима ће се, како је рекао, наћи и неколико решења који се односе на рад фондација; Фондације за помоћ при лечењу тешко оболеле деце и омладине, Фондација „Данило Киш“ и Фондације „Др Ласло Рехак“, као и доношење Одлуке о изменама и допунама Пословника Скупштине града Суботице.

„Скупштина града Суботице је на 45. седници, одржаној 4. априла 2024. године донела Одлуку о изменама и допунама Статута града Суботице, те се указала потреба за усаглашавање Пословника Скупштине града Суботице са Статутом града Суботице ради дефинисања надлежности органа Града Суботице везано за поступак за доношење аката Скупштине у ратном и ванредном стању, као и извршење правно-техничке редакције одређених делова истог“, нагласио је Ђивановић.

Одбоници ће, додао је, разматрати и Закључак о престанку функције Локалног омбудсмана, с обзиром да је локалном омбудсману мандат истекао 31. децембра 2024. године због одласка у старосну пензију, а разматраће се и Решење о избору Локалног омбудсмана Града Суботице.

„Валерија Нагел Лами, дипломирани правник, бира се за Локалног омбудсмана Града Суботице, на мандатни период од шест година, почев од наредног дана од дана доношења овог решења. Скупштина ће разматрати и доношење неколико кадровских решења у Центру за социјални рад“, закључио је Даниел Ђивановић.

Previous Обележен национални празник Буњеваца – „Дан Великог буњевачког прела“

Суботица - Subatica - Szabadka - Subotica © 2025. subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER